Провал ЗНО - кінець світу чи шанс навчатися у європейських вишах?

Зовнішнє незалежне оцінювання або сакральне скорочення ЗНО – найважливіша подія року для випускників 11 класу. І цьому є цілком логічне пояснення: це не лише тестування, а й путівка до вищих навчальних закладів України. Процес введення ЗНО супроводжувався як і багатьма схвальними відгуками, так і шквалом критики. Незважаючи на неоднозначне ставлення, сьогодні важко заперечити той факт, що саме тестування допомогло здолати корупцію при вступі до вишів країни та більш-менш об'єктивно оцінити знання випускників. Однак, що робити тим випускникам, які не змогли успішно здати ЗНО? Звичайно, насамперед не слід впадати у відчай. Якщо двері українських вишів для вас виявилися зачиненими, у вас є змога скористатися можливістю вступу в європейські навчальні заклади, причому в деяких випадках навіть безкоштовно. На цю тему детальніше поміркувала підприємець і власниця мовної школи «Mortimer» Вікторія Поляновська.
1
"Найгірший" варіант розвитку подій
Потрібно відзначити, що досить часто не набирають необхідний для вступу бал саме гарні й обдаровані учні, які просто не впоралися з завданням через хвилювання та стрес. Погодьтеся, тиск, що чиниться на сучасного випускника середньої школи, є надважким. Із початку року і викладачі, і батьки починають із благою метою проводити процес суворого «виховання». Не розуміючи усієї шкоди, вони починають прививати дитині думку про надважливість тесту (якщо не здаси, то все!). А інколи можуть лунати погрози з приводу сумної долі майбутнього випускника у випадку невдачі. Тут можна згадати сумнозвісні слова батьків, які полюбляють повторювати фразу: «Не здаси ЗНО, підеш вулиці підмітати!». Зважаючи на таку помилкову поведінку дорослих, зовсім не дивно, що дитині вкрай важко гарно виконати тестові завдання, перебуваючи у нервовому стані.
Як кажуть психологи, щоб успішно пройти будь-яке випробування, потрібно заздалегідь бути готовим до альтернативних варіантів розвитку подій
Окрім цього, важливо розуміти, що якщо щось і з якоїсь причини не вдалося, на те є якась прихована мета, і все в результаті складеться набагато краще.

Візьмемо «найгірший» варіант. Випускник не здав тест на потрібний бал, а тому вступ до бажаної альма-матер автоматично відкладається на рік. При цьому альтернативні можливості вступу не розглядаються. Це трагедія? Погодьтеся, ні. По-перше, майбутній студент може піти працювати та набути новий досвід і знайомства, упевнитись у своєму життєвому виборі та наступного року вступити до бажаного університету або й зовсім до іншого, зробивши вже дорослий, більш впевнений вибір. Можна витратити цей рік також і на вивчення мов. Рік інтенсивного курсу за перевіреною діючою методикою дозволить наприкінці наступного учбового року отримати міжнародний сертифікат із іноземної мови, що у майбутньому може знадобитися не гірше за диплом.
2
Подорожі та обмінні програми як альтернатива вступу
Можна присвятити цей рік подорожам. Є така чарівна молодіжна програма міжнародного обміну, про яку мало хто знає, – «Aupair», що у перекладі з французької означає «на рівних». Програма була розроблена ще далекого 1969 року для європейської молоді, щоб надати їй можливості у післявоєнних країнах бюджетно подорожувати та пізнавати світ. Окрім цього, програма мала на меті й вирішення проблеми міжнаціональних конфліктів, адже після страшної Другої світової війни виросло покоління дітей, що звикли сприймати людей з іншої країни як ворогів. А це аж ніяк не сприяло післявоєнному об'єднанню європейських країн.

До речі, в європейської молоді ця програма досі залишається популярною. Більшість школярів бере участь у програмі саме після закінчення школи та до моменту отримання вищої освіти. Для участі в програмі потрібно бути у віці від 18 років, знати одну з іноземних мов (англійську, німецьку, або французьку) на середньому рівні (для Німеччини підійде й початковий рівень А1 або А2 за умови знання англійської мови) та мати досвід догляду за дітьми (підійде й досвід, отриманий із молодшими братами та сестрами або дітьми родичів).
За умовами програми учасники отримують безкоштовне проживання, харчування, медичну страховку упродовж року або двох (залежить від країни) та отримують кишенькові гроші у розмірі від 260 до 500 євро на місяць (сума також залежить від країни). Зі свого боку учасник програми допомагає своїй прийомній родині у догляді за дітьми та хатній роботі, але не більше 30 годин на тиждень. Обов'язково надається можливість відвідувати мовні курсі. У деяких країнах ці курси сплачує прийомна родина. Учаснику також надається оплачувана відпустка. Поїхати за цією програмою можна до таких країн як Німеччина, Австрія, Франція, Бельгія, країни Скандинавії, США. Із фінансового боку програма – дуже вигідна, адже учасник витрачає відносно невеликі кошти. Як правило, йдеться про витрати на візу, проїзд до країни, перебування та оформлення документів (у середньому від 300 до 500 євро залежно від країни). Взамін учасник отримує рік життя у іншій країні. Погодьтеся, це важко назвати поганим варіантом проведення неочікуваного вільного року після школи. Набутий досвід життя в розвинутій країні, знання іноземної мови на гарному рівні, спогади про подорожі Європою або США за власно зароблені кошти завжди стануть у нагоді. А потім вже можна й повернутися до України та зі свіжими силами розпочати навчання.

3
Вступ до європейських вишів
Інший варіант, коли витрачати рік майбутній студент та його батьки не хочуть і починають розглядати можливості вступу вже цього року. Тут доречно буде згадати, що за умови наявності відносно гарного атестату (від 7,5 балів і вище) випускник може вступити до учбових закладів інших країн. За кордоном не приймаються результати ЗНО і для вступу необхідно володіти лише атестатом зрілості. А в таких країнах, як Чехія, Словаччина, Німеччина є можливість взагалі навчатися безкоштовно. У всіх інших країнах, де пропонується платне навчання, витрати на нього в багатьох випадках не набагато вищі, а інколи й нижчі, ніж при вступі до українських вишів. На цьому слід зупинитися детальніше.

Навчання в Чехії та Словаччині. У цих досить близьких нам за менталітетом та мовою європейських країнах надається безкоштовна освіта у державних навчальних закладах за умови навчання на чеській або словацькій мовах.

Для вступу потрібен атестат зрілості із апостилем та перекладом на мову країни навчання. Але, враховуючи, що абітурієнт має довести знання мови навчання та скласти іспити, постає питання, де вивчити мову. Оскільки в Україні майже неможливо знайти курси словацької або чеської, де було б можливо вивчити мову на відповідному високому рівні, випускникам пропонуються мовні курсі в країні навчання. За вибором майбутнього студента це можуть бути як скорочені літні, так і піврічні або річні курси. Найбільшою популярністю користуються два останні варіанти, адже після них студент отримує достатній рівень знань для вступу у будь-який університет країни, тоді як після літніх курсів є змога вступу лише на ті спеціальності, що не набрали достатньо учнів під час вступної кампанії.

Вартість підготовчих курсів у Словаччині варіюється від 1700 до 2900 євро (літні курси – 1700, піврічні семестрові – 2000, річні курси – 2900 євро). Ця сума включає повну підтримку майбутнього студента як в Україні, так і у Словаччині впродовж всього періоду навчання, допомогу в отриманні студентської візи та студентської посвідки на проживання, підготовку документів до вступу, організацію трансферу в Словаччину, зустріч, адаптацію, навчання словацької мови, допомогу в профорієнтації та вступі до вищих навчальних закладів країни.
Це немаленька сума, але потрібно порахувати, що в випадку Словаччини батьки несуть витрати лише перший рік навчання на курсах. А вже з другого року у країні студент навчається безкоштовно у вибраному університеті, а витрати на проживання, які, до речі, у цій країні є досить невисокими, він може «покривати» підробітками. Відзначу, що студентська посвідка на проживання дає змогу працювати у вільний від навчання час.

У такий країні як Чехія, що традиційно викликає великий інтерес у абітурієнтів з України, вартість аналогічних курсів залежно від міста проходження складає від 2500 до 4500 євро. Схема вступу приблизна така сама, як і в Словаччині. Проходження мовних курсів у країні навчання дає змогу успішно вступити до найкращих університетів Чехії на безкоштовне навчання та отримати диплом європейського зразка.

Що стосується надпопулярної сьогодні в українських абітурієнтів Польщі, безкоштовна освіта надається власникам так званої картки поляка, яку можна отримати у випадку, якщо у вас є польське коріння, а також відповідне знання мови та історії Польщі. Всі ж інші мають змогу вступити до одного з багаточисельних приватних польських навчальних закладів. Вимоги – атестат зрілості та знання польської мови мінімум на рівні В1. Також є можливість навчатися англійською мовою. Вартість навчання в Польщі є досить демократичною. Варіанти отримання європейського диплому коштуватимуть українському випускникові від 800 до 2500-3000 тисяч євро на рік залежно від університету та міста. Багато польських навчальних закладів, у тому числі державних, надають знижки абітурієнтам з України. Завдяки цьому навчання, що зазвичай коштує 2000 або 3000 євро на рік обійдеться вдвічі нижче (1000 або 1500 євро на рік відповідно). Якщо ж витрати на отримання освіти для родини занадто високі, є також варіант вступу до поліцеальної школи. Це середня технічна освіта, що триває зазвичай один або два роки. У результаті навчання випускник отримує кваліфікацію молодшого спеціаліста та має змогу шукати роботу за спеціальністю. Поліцеальні школи пропонують як безкоштовне навчання, так і платне, але дуже доступне (близько 30 євро на місяць залежно від школи). Навчання проводиться на вихідних або ввечері, що дає змогу працювати у вільний від навчання час. Як бачите, є достатньо варіантів для українського випускника, окрім як «підмітати вулиці», як цього побоюються батьки.

Контакти
Консультації з приводу навчання за кордоном, програм молодіжного обміну та допомогу в перекладі та оформленні документів Ви можете отримати в Міжнародному агентстві та бюро перекладів «Погляд-Next» (представник в Кропивницькому міжнародної програми EUROSTUDENT ) за адресою вул. Пашутинська, 47, тел. 0954500111, 0505575423
Підготовку до ЗНО з англійської мови та до складання міжнародних іспитів з англійської мови пропонує міжнародна мовна школа «Mortimer English Club», вул. Пашутинська, 47, тел. 0504573211, 0964954195
Made on
Tilda