Битва за тролейбуси
За скільки куплять тролейбуси у Кіровограді
і чи вкрадуть бюджетні гроші?
Про оновлення тролейбусного парку йшлося у передвиборчій програмі Кіровоградського міського голови Андрія Райковича. Потім закупівлю нових 20 тролейбусів внесли до програми розвитку транспорту, яку майже з боєм проштовхнули на сесії міськради.
Чиновники планують закупити нові транспортні засоби українського виробництва, оскільки купівля уживаних закордонних тролейбусів є, за словами керівника транспортного управління Олександра Вергуна, економічно невигідною. У якості аргументів держслужбовець оперував цифровими даними: вартість одного вживаного транспортного засобу варіюється від 800 тисяч до 1 мільйона 200 тисяч гривень. Окрім цього, доведеться виділяти додаткові кошти на відновлення їхньої експлуатаційної спроможності. З огляду на це чиновники дійшли до висновку, що місто потребує нових тролейбусів. На їхню купівлю в міському бюджеті вже передбачено 80 мільйонів гривень. За ці кошти планується придбати 20 нових транспортних засобів. Оголошення про проведення відкритих торгів уже розміщене на сайті публічних закупівель Prozorro. Замовник – керівник комунального підприємства "Електротранс" Кіровоградської міської ради" Олександр Луценко. Згідно умов оголошення, кінцевий термін подання тендерних пропозицій датується 18 серпнем поточного року. Вимоги до транспортних засобів наступні:
тролейбус міський пасажирський великої місткості з низьким рівнем підлоги (згідно Правил ЄЕК ООН № 107-01), пристосований до пасажирів з обмеженими можливостями (обладнаний відкидним трапом та низьким полом), новий, рік випуску: не раніше 2016р. Тролейбуси повинні мати сертифікат відповідності УкрСЕПРО, або сертифікат типу колісного транспортного засобу, або сертифікат відповідності щодо індивідуального затвердження (які видано Уповноваженим органом України).
Кожна людина, яка володіє хоча б мінімальними математичними здібностями, може підрахувати, що максимальна вартість одного тролейбусу не може перевищувати чотири мільйони гривень. Але чи дійсно можна закупити нові транспортні засоби за такі кошти?Щоб відповісти на це питання було проаналізовано досвід інших міст, які уже мали справу з оновленням власних тролейбусних парків.


1
Аналіз цінової політики
українських виробників
У квітні поточного року відбувся розгляд тендерних пропозицій на закупівлю п'яти нових тролейбусів КП "Одесдержелектротранс". У міському бюджеті на це було виділено 26,4 млн грн. Це означає, що орієнтовна вартість одного тролейбуса мала б становити 5 млн 280 тис гривень.
1
ТОВ "Науково-технічне підприємство СТГ Інженерінг"
Цій фінансовій вимозі відповідала лише пропозиція від ТОВ "Науково-технічне підприємство СТГ Інженерінг". Організація пропонувала продати п'ять тролейбусів за 17,55 млн грн або 3,51 млн грн за одну машину. Але ця пропозиція була відхилена у зв'язку з недотриманням обов'язкових вимог замовника до транспортних засобів.
2
Українсько-німецьке підприємство "Електротранс"
Друга пропозиція надійшла від українсько-німецького підприємства "Електротранс". Організація пропонувала тролейбуси моделі "Електрон-Т191" за 6,4 млнгрн за один. Тобто купівля п'яти тролейбусів обійшлася б у 32,1 млн грн.
3
Корпорація "Богдан-Моторс"
У тендері також взяла участь корпорація "Богдан-Моторс", яка і виграла. Компанія працює на українському ринку більше п'яти років і вже встигла завоювати репутацію виробника якісних тролейбусів. За один транспортний засіб моделі "Богдан-Т701" довелося заплатити 5,31 млн грн. З точки зору пересічних пасажирів усі три моделі майже не відрізняються за своїми технічними характеристиками та мають певні відмінності лише у дизайні.
Цього року тендер на купівлю тролейбусів оголошувала і Львівська мерія. На купівлю п'яти нових транспортних засобів було виділено 25 мільйонів. У тендері взяли участь такі підприємства, як "Електротранс" (6,33 млнгрн за один) та "Богдан-Моторс" (6,4 млнгрн за один).
У порівнянні з тендерними пропозиціями з інших міст – кіровоградська сума здається не такою і великою. Втім нагадаємо, що чиновниками розглядалася купівля електробуса (9 мільйонівгривень) та тролейбуса на комбінованому ходу (5-6 мільйонів гривень).
Дізнатися про те, які саме компанії хочуть співпрацювати з Кіровоградом, поки неможливо. Лише 18 серпня о 17:00 стане відомо, хто саме взяв участь у тендері від підприємства "Електротранс" Кіровоградської міської ради". Начальник управління транспорту Кіровоградської міської ради Олександр Вергун відзначив, що замовники не можуть вплинути на учасників конкурсу. З одного боку це вкотре доводить, що процес публічних закупівель проходить без корупції. Але інколи практика свідчить і про інше: у деяких випадках тендерні закупівлі транспортних засобів комунальними підприємствами можуть проводитися в інтересах конкретних компаній.


2
Витончена корупція
або
Як обійти публічні закупівлі
Експерти проаналізували результати останніх тендерів і зробили висновок, що корупція не тільки не зникла, а навіть еволюціонувала у більш досконалі форми. Існують навіть перевірені корупційні схеми:
"Правильне" оформлення оголошення
Досить часто у технічній специфікації не вказується, яким саме критеріям та нормам ДСТУ мають відповідати транспорті засоби. Супровідні документи, як правило, обмежуються лише кодом – специфікацією закупівлі. Це ми бачимо і на прикладі оголошення від підприємства "Електротранс" Кіровоградської міської ради": ДК 021:2015: 34622000-3 – Залізничні та трамвайні пасажирські вагони і тролейбуси.
Практика показує, що за необхідності замовники зможуть "відшити" незручних претендентів, посилаючись на невідповідність їх транспортних засобів вимогам тендеру. Найчастіше мова йде про потужність двигуна чи кондиціонера. Ці параметри відрізняються у різних моделей лише на кілька відсотків. Але внаслідок цього замовник має право вимагати специфічну модель транспортного засобу, яка дивним чином збігається з пропозицією конкретного виробника. І ще один нюанс: не дивуйтеся, якщо ціна на такі необхідні нам моделі тролейбусів буде значно вищою, адже за специфічність потрібно платити.
Свідоме завищення ціни
Комунальні підприємства активно застосовують цю схему, яка допомагає безкарно відмивати бюджетні кошти. До ринкової ціни на транспортні засоби додають приблизно 40%. Внаслідок цього з міських бюджетів витрачається коштів більше, ніж це потрібно насправді.
Як стверджує генеральний директор ТОВ "СітіТранспорт Груп" Ігор Чуркін, реальна вартість низькопольних тролейбусів у всіх основних українських виробників варіюється від 3 до 3,5 млн грн. Згідно експертних розрахунків, переплата по кожному тролейбусу у випадку корупційних дій може становити 500 тис грн, а за 20 транспортних засобів сума взагалі дорівнює 10 млн грн.
Лише наприкінці вересня стане відомо, у скільки саме обійшлося бюджету оновлення тролейбусного парку. Але можемо вже зараз ствердити, що у будь-якому випадку кіровоградці їздитимуть на нових транспортних засобах (у інформації про предмет закупівлі вказано, що рік випуску повинен бути 2016). Саме ця вимога є найважливішою у виборі тролейбусів, тому що і дорожнє покриття у нас ідеальне, якщо хто забув.

Made on
Tilda